Agility u nás:
Co je agility
Agility je moderní kynologický sport pro psy a jejich páníčky, někdy též nazývaný šestinohým sportem. V překladu znamená hbitost, mrštnost, svižnost, ale i bystrost. Tento sport vznikl v Anglii v roce 1978 jako zajímavá ukázka pro diváky, která měla posloužit organizátorům k doplnění programu jedné z chovatelských výstav. Není žádným překvapením, že se ihned stal populárním. Svojí dynamikou a jasnými pravidly nadchnul diváky i psovody. Takřka okamžitě se začal šířit po celém světě. Jako sport byl uznán mezinárodní organizací FCI v roce 1991.
V agility tvoří psovod se psem jeden tým, jehož úkolem je v ohraničeném prostoru 20x40 metrů, zvaném parkúr, překonat co nejrychleji všechny překážky ve stanoveném pořadí, kdy psovod běží vedle překážek a slovními povely nebo ukazováním navádí svého týmového parťáka. Cílem je udělat co nejméně chyb. Nejčastějšími chybami bývají odmítnutí, shození překážky psem, dotek překážky psovodem, nesešlápnutí zóny psem nebo jiné pořadí překážek. Vše je posuzováno rozhodčím, který stanovuje pro každý běh nové, originální rozestavení překážek a také jejich počet.
Agility se může stát zábavou pro kohokoliv, s jakýmkoli psem a lze jej provozovat na jakékoliv úrovni. Psovody v agility lze zjednodušeně rozdělit na dvě skupiny: nezávodníky a závodníky. Zatímco první skupina bere agility jen a pouze jako příjemnou zábavu, skupina druhá má svoje ambice-dosáhnout v této disciplíně mistrovství, stanout na stupních vítězů, vyběhat svému pejskovi doživotní titul Šampion agility a v neposlední řadě se při tom všem velice dobře se svým psím parťákem pobavit a na závodech poznat spoustu příjemných a hlavně podobně naladěných lidí.
Sportovní agility má svoje vlastní mistrovství-republiky, Evropy i světa. Závody agility probíhají ve třech velikostních kategoriích tak, aby byla zohledněna velikost psích sportovců. Nejmenší pejskové do výšky 35 cm(v kohoutku) běhají kategorii SMALL(takzvaní Smolíci), střední pejskové do výšky 43 cm(v kohoutku) běhají kategorii MEDIUM(Medíci) a vyšší pejskové mají svoji kategorii LARGE(Lárdžové). Toto zohlednění se týká jen skokových překážek, ostatní překážky mají společné míry. Feny i psi běhají společně. Nejvíce žádanými závodními plemeny jsou border kolie, šeltie, belgičtí ovčáci, kelpie, teriéři a jiní, tedy plemena vysoce inteligentní, temperamentní, vyšlechtěná k naprosto oddané spolupráci s člověkem. Závodní týmy jsou rozděleny do tří úrovní-A1,A2,A3. Úroveň A1(začátečnická) je určena pro závodní týmy, které s tímto sportem teprve začínají. Jejich parkúry nebývají složité. Po splnění určitých podmínek mohou týmy postoupit do úrovně A2(pokročilá), kde se setkávají s mnohem těžšími parkúry a po splnění dalších nelehkých postupových podmínek mají možnost závodit v mistrovské A3 úrovni, ve které na ně čekají parkúry plné agiliťáckých „pastí“ a navíc i zkušení soupeři, mnozí ověnčení mistrovskými úspěchy a tituly, takže je mnohem obtížnější stanout na bodovaných stupních vítězů. Vrcholem sportovní kariéry a potvrzením mistrovství v agility je po splnění nelehkých podmínek doživotní titul Šampion agility, označený zkratkou A3CH před jménem psa. Viz seznam dosavadních nejúspěšnějších psů a jejich páníčků či paniček u nás:https://www.klubagility.cz/node/default/26.
Překážky používané v parkúrech agility lze rozdělit do tří skupin-skokové, probíhací a zónové. Mezi skokové překážky patří jednoduchá a dvojitá skokovka, dvojskok, trojskok, kruh, zeď (viadukt) a skok daleký. Tyto překážky zohledňují výšku psa. K překážkám probíhacím patří pevné i látkové tunely a slalom. Třetím druhem překážek jsou překážky s kontaktními zónami, kterými jsou kladina, houpačka a šikmá zeď, zvaná áčko. Někdy se používá i stůl, který rovněž zohledňuje výšku psa.